Podany adres e-mail nie jest powiązany
z żadnym zapytaniem.
Powiedz jak możemy Ci pomóc

KANCELARIA RACHUNKOWA AGRA - CERTYFIKOWANE BIURO RACHUNKOWE

Kraków

5

Wiadomość została wysłana

Trzymaj rękę na pulsie! Wykonawca
niedługo
powinien się z Tobą
skontaktować.

Wiadomość do:

Czas na PIT – rodzaje, ulgi i odliczenia oraz jak złożyć

Autor: Kancelaria Rachunkowa AGRA Agnieszka Radwan, publikacja: 2021-07-23

Jak co roku nadszedł czas na rozliczenie się z fiskusem z dochodów uzyskanych z poprzedniego okresu (na przykładzie 2016). Dotyczy to niemal wszystkich podatników – zarówno prowadzących własną działalność gospodarczą, jak i pracowników, zleceniobiorców czy wykonawców dzieł. W podanym roku ostatecznym terminem złożenia zeznania był 2 maja.

Sezon rozliczeń podatkowych

Jaki formularz PIT wybrać?

Obowiązujące formularze PIT:

  • PIT-36 – za działalność gospodarczą, najem, dochody uzyskane samodzielnie, bez pośrednictwa płatnika;
  • PIT-36L – dla przedsiębiorców lub wspólników spółek osobowych, rozliczających się liniowo;
  • PIT-37 – wypełniany przez pracowników etatowych, zleceniobiorców, emerytów i rencistów z tytułu: umowy o pracę, o dzieło, zlecenia lub świadczeń socjalnych;
  • PIT-38 – za dochody uzyskane z giełdy;
  • PIT-39 – dla podatników z dochodami ze sprzedaży nieruchomości i praw majątkowych.

Jeśli w poprzednim roku podatnik nie osiągnął dochodów, złożenie zeznania nie jest obowiązkowe. Wyjątek stanowi działalność gospodarcza – tu składa się PIT zerowy. Jeśli jednak ktoś chce, może zeznanie złożyć.

Przejrzyj: Doradcy podatkowi blisko ciebie 

PIT zerowy – kiedy wysłać deklarację z zerowym przychodem?

Może okazać się to przydatne, jeśli będziemy się ubiegać o wydanie zaświadczenia o niezaleganiu z podatkami. Niektóre urzędy skarbowe wymagają wówczas złożenia zeznania, pomimo nieuzyskania dochodów. 

Podobnie może się stać w przypadku ubiegania się o świadczenie „Rodzina 500+”.

A także w sytuacji, gdy ktoś ubiega się o zwrot podatku od dochodów uzyskanych z pracy za granicą. Tu warunkiem jest wcześniejsze rozliczenie się z polskim urzędem skarbowym.

Zeznania podatkowe – jak złożyć?

Od wielu już lat PIT roczny można składać zdalnie, przez Internet. Jest to wygodne, bo możliwe do wykonania w dogodnym czasie, także poza godzinami otwarcia urzędów. I nie musimy stać w kolejce. Wystarczy „podpisać” wysyłkę kwotą przychodu z poprzedniego rozliczenia.

Jest też inna możliwość: urząd skarbowy udostępnia tzw. zeznanie wstępnie wypełnione przez siebie, które wystarczy jedynie zaakceptować. Jeśli podatnik skorzysta z tej usługi, to powinien sprawdzić poprawność danych wykazanych w udostępnionym zeznaniu oraz podpisać i wysłać deklarację. Może także uzupełnić zeznanie o ulgi, np. na dzieci, odliczenia oraz kwotę 1% dla wskazanej przez siebie organizacji pożytku publicznego.

W niektórych przypadkach płatnik podatku (pracodawca, ZUS) może dokonać rozliczenia za nas. Dzieje się tak wtedy, gdy mamy dochody tylko od jednego płatnika, nie korzystamy z ulg i odliczeń oraz złożymy płatnikowi wniosek o takie rozliczenie. Niestety, nie możemy w ten sposób skorzystać z odliczeń, rozliczyć się z małżonkiem ani przekazać 1%. Pozostaje jedynie złożenie zeznania samodzielnie. Przy okazji warto wspomnieć o tym, że rozliczenie przez płatnika dotyczyło tylko roku 2016, w kolejnych latach nie jest już możliwe.

Ulgi i odliczenia podatkowe – jakie?

Ulg i odliczeń z roku na rok mamy coraz mniej. Obecnie pozostały już tylko:

  • ulga prorodzinna, internetowa, rehabilitacyjna (na leki, przystosowanie mieszkania do celów osoby niepełnosprawnej, używanie samochodu w celu dojazdu na niezbędne zabiegi leczniczo-rehabilitacyjne);
  • przekazanie 1% podatku na szczytny cel.

To tylko podstawowe dane. Jeśli chcesz pozyskać więcej informacji na temat opisany w artykule bądź na inne z zakresu księgowości, podatków, kadr i płac, zgłoś się do naszego biura.

Doradca podatkowy - gdzie szukać?

Poniżej przedstawiamy ranking 3 232 Doradców Podatkowych najlepszych w 2024 roku w poszczególnych miastach powiatowych:

Więcej poradników o podatkach